Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé

Nový, mimoriadne dynamický model Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé (z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,9 sekundy) spája športovo elegantný dizajn, variabilitu vnútorného priestoru i trakcie, jazdný výkon a výhody SUV. Po septembrovej svetovej premiére na Parížskom autosalóne sa začne dodávať (aj na Slovensku) ešte tohto roku (v decembri 2016).

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé z profilu
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé z profilu

Trojlitrový motor V6 (270 kW/367 k; 520 Nm) novinky má zvýšený plniaci tlak (na 1,1 baru), dve turbodúchadlá, povrchovú úpravu vložiek valcov NANOSLIDE® i viacdávkové vstrekovanie paliva s usmerneným lúčom (tlak až 200 barov). Krátke časy preradenia a vysokú efektívnosť zabezpečuje vozidlu špeciálne nastavená (umožňuje napríklad viacnásobné podradenie) automatická prevodovka 9G-TRONIC. Viac agilnosti, neutrálnejšie jazdné vlastnosti v zákrutách a vyššiu trakciu aj pri športovom štýle jazdy zasa poskytuje samostatne vyvinutý športový podvozok s viackomorovým systémom vzduchového pruženia VZDUCHOVÉ OVLÁDANIE POHYBU KAROSÉRIE.

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé zadná časť
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé zadná časť

Tvrdosť pruženia sa aktivuje v závislosti od zvoleného jazdného programu a aktuálneho jazdného stavu. V programe Comfort je jazdné správanie neutrálne až mierne nedotáčavé. V programe Sport jazdí GLC 43 4MATIC kupé vďaka tvrdšej konštante pruženia výrazne dynamickejšie a s nižším nakláňaním karosérie. V programe Sport Plus sú agilnosť a dynamika prejazdu zákrutou ešte vyššie, pretože predná a zadná náprava majú odlišnú tvrdosť pruženia.

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé

Jazdu na nespevnenom teréne podporujú: samoregulácia výšky vozidla (stlačením tlačidla možno zvýšiť svetlú výšku aj počas jazdy), brodivosť 300 milimetrov i uhly previsu 19,8 stupňa vpredu a 20,8 stupňa vzadu. Sériový pohon všetkých kolies AMG Performance 4MATIC prenáša hnaciu silu v pomere 31/69 percent: predná/zadná náprava.

Odozvu motora, prevodovky, podvozku a riadenia pri GLC 43 4MATIC kupé nastavuje päť jazdných programov DYNAMIC SELECT: Eco, Comfort, Sport, Sport Plus a Individual. Spotrebu paliva znižuje pri režime ECO funkcia kĺzania (rozpojenie motora a prevodovky, zníženia otáčok motora na voľnobežné). Aktivuje sa v rýchlosti od 60 do 160 km/h ak vodič zloží nohu z plynového pedála.

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé

Bezpečnosť GLC 43 4MATIC kupé sériovo zvyšujú asistenti: aktívneho brzdenia, jazdy pri bočnom vetre, osvetlenia vozidla, sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST alebo elektronický systém stabilizácie ESP® s asistentom dynamického prejazdu zákrutou.

Osobitný charakter GLC 43 4MATIC kupé podčiarkuje diamantová maska chladiča v chrómovej a vysokolesklej čiernej farbe i výrazné otvory na prívod vzduchu v spojleri predného nárazníka. Stĺpik A má v porovnaní s modelom GLC 43 4MATIC plochejší sklon. Nízka kabína plynule prechádza do boku vozidla a zdôrazňuje siluetu kupé. Bočnému pohľadu dominujú leštené disky AMG z ľahkej zliatiny vo vysokolesklej čiernej farbe, s priemerom 48,3 centimetra (19 palcov) a dizajnom piatich zdvojených lúčov, ktoré majú vzadu obuté väčšie pneumatiky čo zvýrazňuje atletický výstup. Zadnú časť zvýrazňujú aj pochrómované koncovky výfuku tvarované do štyroch vetiev a spojler nárazníka s lištou v striebornej chrómovej farbe či úzke, delené zadné svietidlá.

Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé detail zadného označenia
Čierny Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC kupé detail zadného označenia

Interiér s množstvom individuálnych detailov charakterizuje kombinácia športovo-funkčnej čiernej farby s červenými kontrastnými prvkami, ozdobné lišty s pozdĺžnym výbrusom hliníka aj dole sploštený multifunkčný športový volant. Športové sedadlá majú zlepšenú bočnú oporu. Všetky dôležité informácie zo združeného prístroja AMG sa zobrazujú v zornom poli vodiča na dvoch veľkých okrúhlych prístrojoch a centrálnom farebnom multifunkčnom displeji s uhlopriečkou 5,5 palca (13,97 centimetra).

Objem ložného priestoru 491 až 1 400 litrov má GLC 43 4MATIC najväčší v segmente. Sklopné operadlá zadných sedadiel delené v pomere 40:20:40 umožňujú odlišné konfigurácie pre nadrozmerné kusy batožiny.

Súčasťou sériovej výbavy novinky je rozsiahly infotainment. Nechýba systém Audio 20 CD s displejom s uhlopriečkou sedem palcov (17,8 cm), predným basovým reproduktorom, funkciou hlasitého hovoru cez rozhranie Bluetooth®, kontinuálnym prenosom audia a dvoma prípojkami USB. Vo výbave so systémom COMAND Online má farebný multimediálny displej uhlopriečku 8,4 palca (21,3 cm) a ešte vyššie rozlíšenie. Umožňuje okrem iného tiež príjem voliteľného digitálneho rozhlasu a televízie. K dispozícii je aj služba Mercedes me connect.

ZdrojMercedes-Benz
SHARE