Lepší pohľad na víťazný stroj majstrovského Sagana

Saganov bicykel S works
Saganov bicykel S works

To, že Petrovi Saganovi to na bicykli ide, je v súčasnosti samozrejmosť. Mladíkovi zo Žiliny sa po vstupe do profesionálnej sféry darilo hneď od samého začiatku a postupom rokov sa dokázal vypracovať z nízkoprofilového jazdca na svetovú špičku. Málokto ale tuší, aká technológia stojí za jeho úspechom a preto sa poďme podrobnejšie pozrieť na zdroj jeho úspechu – bicykel.

Saganov bicykel S works
Saganov bicykel Specialized S works

Špeciálny bicykel od Specialized

Sagan spolu s celým tímom počas posledných dvoch rokoch jazdil na bicykloch značky Specialized. Ide o americkú firmu, ktorá je u zákazníkov známa po celom svete svojou dobrou kvalitou ale aj vysokou cenou. Rovnako známa je aj v pelotóne.

Peter v priebehu sezóny striedal dva modely – na preteky orientovaný model Tarmac a aerodynamickejší Venge. Na Tarmacu jazdil hlavne v prvej polovici sezóny a Venge sme si zase mohli dobre obhliadnuť počas Tour de France a neskôr. Hlavný dôvodom preferovania druhého modelu v poslednej dobe je skrátka váha. Majstrovské pomaľovanie Tarmacu ho penalizuje zvýšenou hmotnosťou stroja o niekoľko gramov, a preto na Tour preferoval ľahší a aerodynamickejší Venge.

Specialized Venge ViAS

Súčasná podoba Saganovho stroja sa dostala na predajný pult iba minulý rok. Výrobca bicyklov položil jeho základy na predošlom, klasickom modely Venge a snažil sa urobiť všetko pre docielenie najlepšej aerodynamiky. Káble od elektronických prehadzovačiek a bŕzd si našli nové miesto vo vnútri rámu bicykla a štíhlejšiemu profilu sa prispôsobili aj samotné brzdy – predný mechanizmus je pekne schovaný za vidlicou.

Majstrovský bicykel je však azda viacej charakteristickejší spomínanou farbou. Dvojica dizajnérov sa po minuloročnom víťazstve snažila do svojej práce zakomponovať viacero konceptov, a to majstrovskú dúhu, všetky mená predošlých víťazov a vojenský vzor. Výsledok je podarený. Specialized bol so spoluprácou so Saganom nadšený a firma dúfa, že sa jazdcovi bude dariť minimálne tak dobre aj v nasledujúcej sezóne. Je to však vôbec aj možné? Petrove aktuálne výsledky za uplynulú sezónu zahŕňajú tri výhry na klasikách, piaty zelený dres na Tour de France za sebou, titul majstra Európy a teraz aj obhájený titul majstra sveta.

Detail Saganovho bicykla S-works
Detail Saganovho bicykla Specialized S-works

Technické detaily

Názov modelu je S-Works Venge ViAS o veľkosti rámu 56; o prevod sily z pedálov do kolies sa stará prehazdovací systém Shimano Dura Ace Di2; Specialized používa vlastné kolesá Roval CLX40 (bez duše), sedadlo je zo stajne firmy Prologo (Scratch2). Na záver, Peter používa powermeter s názvom SRM.

SHARE