THE BEATLES: Eight days a week – The Touring years

Plagát filmu THE BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK - THE TOURING YEARS
Plagát filmu THE BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK - THE TOURING YEARS

Bol to nezabudnuteľný moment, keď 9. februára 1964 o 20:12 po krátkej komerčnej prestávke v americkej show Eda Sullivana vystúpili štyria mladí muži z Liverpoolu a navždy zmenili hudobnú kultúru.

V ten večer sledovalo vystúpenie kapely The Beatles 73 miliónov divákov, čo bolo v tom čase najväčšie publikum v histórii televízie. Bola to udalosť, ktorá zjednotila národ a signalizovala vznik novej mladej kultúry – takej, akú poznáme v súčasnosti. Zatiaľ čo toto jedinečné predstavenie uviedlo The Beatles v Amerike, Európu skupina uchvátila už v rok predtým. A potom sa predstavila celému svetu, transformovala hudobný priemysel a navždy sa zapísala do populárnej kultúry.

Beatles a Lill Babs v 1963
Beatles a Lill Babs v 1963

Od júna 1962 až do času, kedy skupina končila svoje turné v auguste 1966, vystupovali Beatles 815-krát v pätnástich rôznych krajinách a v 90 mestách po celom svete. Kultúrny fenomén, ktorý vznikol vďaka ich turné, je známy ako „beatlemánia.“ Bolo to niečo, čo svet dovtedy nezažil a pravdepodobne už ani nikdy nezažije. Po prvý krát sa skoro celý svet cítil skutočne zjednotený, spojený túžbou a postojom a nie rozdelený rasou, sociálnou vrstvou, náboženstvom alebo národnosťou.

Hudobný dokument oscarového režiséra Rona Howarda, The Beatles: Eight Days a Week -The Touring Years rozpráva príbeh týchto výnimočných koncertných rokov z perspektívy skupiny, jej života, fanúšikov, sveta. Film vykresľuje zážitky z koncertných turné očami samotných členov skupiny, keď každá zastávka bola dobrodružstvom – od prvých vystúpení v Hamburgu až po koncert vo Francúzsku v januári 1964.

Film nás prevedie cez celú Európu, ďaleký východ a Austráliu, kde kapelu vítali stovky tisíc nadšených fanúšikov, až po Japonsko. Film nám po celý čas približuje vnútorné fungovanie kapely – to, ako sa členovia rozhodovali, tvorili hudbu a budovali spoločne kariéru, takisto ako aj vplyv, ktorý mali roky koncertovania na ich osobný a hudobný vývoj. Ale zatiaľ čo skupina vykresala iskru, boli to až mladí fanúšikovia po celom svete, ktorí zažali skutočnú ohnivú búrku. Film taktiež skúma jedinečnú elektrizujúcu energiu medzi umelcami a publikom, ktorá zmenila hudbu na životný štýl a bežný zážitok na niečo vznešené.

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. Prinášajú jedinečný filmový zážitok, odlišný od ktoréhokoľvek doterajšieho dokumentu o The Beatles. Okrem množstva nových rozhovorov s Paulom McCartneym, Ringom Starrom a inými osobnosťami, ktoré sami danú dobu zažili – Whoopi Godberg, Elvis Costello, Larry Kany, D. Kitty Oliver a ďalší – film obsahuje taktiež dvanásť úplných a čiastočných vystúpení z koncertov. Tie boli zostrihané a prepracované vo vysokom rozlíšení s priestorovým zvukom 5.1 a sú najvernejším obrazom živých vystúpení kapely.

Beatles v 1965
Beatles v 1965

Tým, že film ukazuje aj rozhovory kapely a vystrihnuté scény, prináša intímny pohľad na kreatívny proces kapely pri tvorbe v štúdiu Abbey Road. Je až neuveriteľné, že po ukončení turné na konci roku 1966, ich štúdiová tvorba ešte nabrala na sile, inováciách a experimentoch, čo zmenilo zvuk kapely a zadefinovalo ich miesto v hudobnej kultúre.

Tento film je príbehom o ceste The Beatles k dobytiu sveta, poháňaný ich živými vystúpeniami, hudbou a výnimočnými osobnosťami. Taktiež je o tom, ako kapela spravila pozoruhodné rozhodnutie skončiť s turné a sústrediť sa výhradne na nové piesne a nahrávanie v štúdiu. Je to príbeh skupiny umelcov, ktorí sa rozhodli celkom pretvoriť samých seba, aby sa mohli vyvíjať a prežiť.

A bola to tá neprekonateľná práca v štúdiu, ktorá už v prvom roku priniesla niektoré z ich najobľúbenejších piesní, ako sú „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, „Strawberry Fields Forever”, „Penny Lane” a „All You Need is Love”. Dielo The Beatles sa stalo bezprecedentným vyjadrením populárneho umenia, tvoriacim históriu. A The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years je príbehom o počiatkoch tejto pozoruhodnej cesty a o jej ďalšom vývoji.

Zdrojwww.itafilm.sk
SHARE