Čo vás všetko čaká na vysokej škole

Študent v knižnici
Študent v knižnici

Pred nástupom na vysokú školu je dobré, ak si študent prostredníctvom dostupných možností preverí svoje schopnosti. Vysokoškolské prostredie je pre absolventov stredných škôl náročnejšie na adaptáciu. Pre niektorých to môže byť zo začiatku tvrdšia rana, pretože prispôsobenie sa inej kultúre robí niektorým osobnostiam väčší problém. V niektorých prípadoch to dokonca dopadne tak, že študent nezvládne ani jeden ročník a rozhodne sa štúdium ukončiť. A to ešte možno ani nezistil o čom je písanie bežnej seminárnej práce, ktorá ho bude sprevádzať po celý zvyšok štúdia.

Oboznámenie sa s prostredím

Nie je to nič hrozné a naopak si s postupom času zvyknete naozaj na všetko. V prvom rade to chce pevnú vôľu a odhodlanie na niekoľko rokov dopredu. Tak, ako aj v bežnom živote musíme čeliť negatívnym situáciám, aj na akademickej pôde sa s týmto faktorom môžete stretnúť. Nikdy sa nesmiete nechať odradiť. Koniec koncov je to dobrý tréning do života, v ktorom nebudete mať tiež na ružiach ustlané. Hneď pri prvej konzultácii pre úspešné vypracovanie bakalárskej práce môžete na takýto problém naraziť. Konzultant, s ktorým to preberáte to nemyslí zle, snaží sa vám poradiť, ako môžete uspieť pri záverečných obhajobách.

Zvyk je železná košeľa

Určite ste sa presvedčili, že to platí v mnohých životných situáciách. Vysoká škola nie je výnimkou. Prvá vec, ktorú musíte vedieť, je to, že sa máte spoliehať najmä na seba. Nikto nebude chodiť za vami a kontrolovať, ktoré predmety a skúšky máte absolvované. Samostatnosť v učení vám nakoniec pomôže pri skúškach, kde sa môžete spoľahnúť len na svoj rozum. Podobne to tak bude aj v samotnom závere štúdia, kedy bude úloh a povinností čoraz viac a nikto sa nebude pýtať, či to všetko stíhate. Okrem toho sa bude od vás očakáva, že sa aspoň z časti zapojíte do vedeckého výskumu. Ukončenie vysokoškolského štúdia náročnou rigoróznou prácou vám v konečnom dôsledku poslúži do budúcna. Bude to akási forma pečiatky, ktorá sa do konca života ponesie s vami.

SHARE