Bezpečnosť na pracovisku

Pracovník na stavbe
Pracovník na stavbe

Túto otázku ste si možno pokladali aj vy. Každý z nás za vykonanú prácu dostáva vopred dohodnutú plácu. Nájsť však takého pracujúceho, ktorý by bol na svoju prácu a plácu nedal dopustiť, by ste hľadali veľmi ťažko.

Záleží ale zamestnávateľom na svojich zamestnancoch? Mnohí z vás by povedali skôr nie. Vidia, že zamestnávatelia sa boja, resp. nechcú investovať do nových technológií. Majú problém kúpiť aj nové funkčné priemyselné kolieska, a to je pritom úplná maličkosť v porovnaní s inými súčiastkami.

Prevencia

Napríklad vôbec si nekontrolujú, či montážne pracovné plošiny sú pevné, kvalitne vyrobené a či nie je potrebné ich opraviť/ úplne vymeniť. Dôsledkom toho sa častokrát stane nepríjemný pracovný úraz, ktorý zanechá následky najmä na zamestnancovi. Aj zamestnávateľ má v tomto prípade problém, ale načo čakať, kým sa niečo stane?

Väčšina nedbá o bezpečnosť svojich zamestnancov

Zamestnávatelia vidia skôr úspech firmy, ako bezpečnosť svojich zamestnancov. Samozrejme, česť výnimkám. Upozorňujte na prípadné chyby na pracovisku. Nenechávajte to tak, pretože práve vy ako zamestnanec budete ohrozený. Aj keby sa mali pokaziť sedačky na vozíkoch a budete potrebovať nové sedačky do vozíkov, okamžite choďte informovať svojich nadriadených. Môže to byť len banálny problém, ale aj ten môže ohroziť vaše zdravie a zdravie vašich kolegov.

Robte si svoju prácu poctivo, snažte sa neohrozovať svojich kolegov a keď bude akýkoľvek problém, okamžite naň upozornite, pretože v konečnom dôsledku to môže byť aj vaša chyba, že ste na problém neupozornili.

SHARE