Swords in the rock: Nórsky bronz hlboko v horskej hrudi

Meče v skale
Meče v skale

Návšteva Nórska nemusí byť iba o lyžovačke alebo o plavbe po fjordoch. Užijete si taktiež krásnu prechádzku nedotknutou prírodou, ktorá vám prinesie pohľad aj na tento obdivuhodný monument.

Meče v skale
By Ronel Reyes Photo credit

Swords in the rock – Meče v skale

Neďaleko nórskeho mesta Stavanger, asi 6km na okraji Hafrsfjord stoja tri obrovské bronzové meče týčiace sa zo zeme. Pri prechádzke ich rozhodne neprehliadnete. Ako sa tam ocitli? Ide o pamätník, respektíve pomník bitky pri Hafrsfjorde, ktorá sa konala pred viac ako 1 100 rokmi.

Meče v skale
By Giuseppe Milo Photo credit

Táto bitka je považovaná za historický element, kedy sa Nórsko spojilo v jedno obrovské kráľovstvo pod jedného panovníka. V Nórsku je táto bitka známa aj ako bitka zjednotenia. Panovníkom sa vtedy stal kráľ Harald. Originálny názov pamätníku znie „Sverd i fjell.“ Odhalený bol tento pamätník kráľom Olavom v roku 1983. Meče majú výšku 10 metrov a sú zasadené do skaliska malého kopca na okraji fjordu. Najväčší meč symbolizuje práve víťazného kráľa Haralda. Ostatné dva predstavujú porazené vojská. Ide tak o kus nórskej histórie, ktorá rešpektuje obete a zároveň si hrdo uctieva svoje dejiny.

Zdrojwww.amusingplanet.com
SHARE