Cestovateľský tip: Výstava Rolls Royce „The Great eight Phantoms“ v Londýne

Rolls Royce Johna Lenona
Rolls Royce Johna Lenona

Phantom V Johna Lennona, ktorý v súčasnosti vlastní Kráľovské múzeum Britskej Kolumbie v Kanade, absolvuje cestu z Kanady do Londýna, aby sa stal súčasťou výstavy značky Rolls-Royce „The Great Eight Phantoms“ v priestoroch Bonhams na ulici Bond Street, v oblasti, ktorú na konci 60. rokov minulého storočia pravidelne navštevoval John Lennon práve v tomto automobile. Verejnosť bude mať možnosť vidieť Phantom V Johna Lennona v priestoroch Bonhams od 29. júla do 2. augusta.

Detail svetiel
Detail svetiel

Phantom V Johna Lennona

3. júna 1965 – práve v deň, kedy Edward H White opustil loď Gemini 4, aby sa stal prvým Američanom, ktorý vystúpil do vesmírneho priestoru, – dostal John Lennon niečo mimoriadne. Bol to Rolls-Royce Phantom V v čiernej farbe Valentine Black. Neskôr sa vyjadril, že sa vždy chcel stať výstredným milionárom, a tento Phantom mal byť významným krokom na ceste za splnením tohto sna.

Lennon si dal model Phantom V prispôsobiť v štýle pravej rockovej hviezdy. Zadné sedadlo sa zmenilo na dvojitú posteľ, vozidlo bolo vybavené televízorom, telefónom a chladničkou, ako aj „vznášajúcim sa“ gramofónom a na mieru zhotoveným zvukovým systémom (ktorého súčasťou bol aj externý amplión).

V apríli 1967, práve keď sa skončilo nahrávanie prelomového albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, požiadal Lennon automobilovú spoločnosť JP Fallon zo Surrey, aby zabezpečila prelakovanie jeho Phantoma. Phantom s čerstvým náterom sa predstavil niekoľko dní pred celosvetovou premiérou tohto albumu, ktorá sa mala konať 1. júna a zdalo sa, že tvorí súčasť celkovej filozofie albumu.

Nová farebná schéma sa často označovala za „psychedelickú“ a jej farby, obzvlášť dominujúca žltá, skutočne vystihovali obal albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Prizrite sa však pozornejšie a uvidíte, že nejde o náhodné motívy, ale o kvetinový špirálový vzor rómskeho pôvodu, aký sa používal na rómskych vozoch a bárkach, so symbolom zverokruhu na streche.

Lennon pravidelne používal tento Phantom V až do roku 1969 (pričom vlastnil aj o niečo menej nápadný Phantom V v čisto bielej farbe). V roku 1965, ešte pred prelakovaním, si v ňom spolu so ostatnými členmi kapely prišiel prevziať rád Britského impéria. V roku 1969 ho použil opäť, keď prišiel do kráľovského paláca toto ocenenie vrátiť, okrem iného na protest voči vietnamskej vojne. V roku 1970 bolo vozidlo prepravené do USA, kam sa Lennon presťahoval, a slúžilo aj iným rockovým hviezdam, medzi ktoré patrili The Rolling Stones, Bob Dylan a The Moody Blues. V roku 1977 ho po určitom období garážovania daroval miliardár Jim Pattison Kráľovskému múzeu Britskej Kolumbie v meste Victoria v kanadskej provincii Britská Kolumbia.

Výstava značky Rolls-Royce „The Great Eight Phantoms“ sa uskutoční v medzinárodných predajných a prezentačných priestoroch Bonhams na ulici New Bond Street v Londýne od 29. júla do 2. augusta.

ZdrojBMW
SHARE