Prečo Sfinga nemá nos? Čo ste o nej nevedeli?

Sfinga
Sfinga

Veľká Sfinga patrí medzi najznámejšie a najcennejšie monumenty egyptského národa. Ide o sochu, ktorá sa nachádza na plošine v Gíze. Nejdeme teraz rozoberať všetky historické fakty a údaje samotnej Sfingy. To všetko sa dočítate v odborných článkoch, ktoré nájdete všade. My tu pre vás máme zaujímavosti, ktoré len tak nenájdete. Pozrime sa teda Sfinge bližšie na noštek.

– Prvou zaujímavosťou je, že Sfinga je považovaná za astronomický monument a odhaduje sa, že bola vytesaná pred viac ako 10 000 rokmi p. n. l.. Kým? To sa zrejme nikdy nedozvieme.

– Telo leva a ľudská tvár? Historici sa domnievajú, že Sfinga bola vytesaná v období jarnej rovnodennosti za súhvezdia Leva. Súhvezdie Leva sa tak po horizonte dostalo až na miesto, kde Slnko vychádza. Sfinga s telom leva teda vznikla, pretože išlo o nebeský projekt. Skôr ide o legendu, no súhvezdie leva v egyptskej mytológii bolo použité veľakrát.

– Ďalšou a pravdepodobnejšou možnosťou je, že Sfinga bola vytesaná na základe historického tvora, ktorého záznamy sa nezachovali a samotní faraóni považovali tohto tvora za božské stvorenie.

– Sfinga bola vytesaná priamo do podlažia vápencovej hory a zvyšok vápenca bol odvezený.

– Chýbajúci nos? Jednoduché. Žiadna krádež, ani príhoda z Asterixa či Obleixa. Nos Sfinge odstrelili Turci. Kedy, to presne nie je jasné, no pravdepodobne to bolo v období vzniku Osmanskej ríše, kedy sa pohybovali na území Gízy.

– Sfinga bola objavená už pred niekoľkými storočiami. Až v roku 1905 sa ju však podarilo odhaliť celú. Dovtedy bola zasypaná pieskom.

SHARE