Salvádor je skrytý raj

Pláž Salvadoru
Pláž Salvadoru By Fotos Gov/Ba (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Zrejme nie je úplne bežné, aby bolo miesto, ktorému v rebríčku celosvetovej kriminality vrátane krádeží, korupcie a vrážd patrí 14. Miesto, nazývané rajom. Brazílske mesto je centrom brazílskeho karnevalu rovnako, ako slávne Rio de Janeiro. Okrem toho je Salvádor mestom samby a duch karnevalu je cítiť všade nielen počas obdobia karnevalov, ale počas celého roka.

Pobrežie Salvadoru
Pobrežie Salvadoru

Kedysi bol Salvádor hlavným mestom Brazílie. Dnes ide o hlavné mesto regiónu Bahia. Je to jedno z najstarších miest v celej Južnej Amerike. Možno je tu vysoká kriminalita, no slobodu ľudom nemožno uprieť. Deti hrajúce futbal na ulici, trhy plné spevu a tanca, pouličné párty, nočné pochody mestom a krásne počasie. Aj cez to, že Salvádor patrí medzi mestá s najväčšou kriminalitou, turisti ho porovnávajú s Riom (Rio de Janiero). Atmosféra je tu veľmi podobná i napriek tomu, že chudoba je tu asi o 60% vyššia. Tento dojem nadobudol dokonca aj taliansky fotograf a cestovateľ Antonello Veneri, ktorý zachytil skutočný život v meste Salvádor. Sám pocítil, že Salvádor je protest, je to bolesť, je to však aj ponuka bohom a ľudom, ktorým toto miesto patrí. Raj na zemi, ktorý nosí karnevalovú masku bolesti a chudoby, no zároveň ukazuje živočíšnosť a vďaku.

Pelorinho - Salvador Bahia
Pelorinho – Salvador Bahia By Mauricio Maranhão (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
El Salvador
El Salvador

Salvador da Bahia
Salvador da Bahia By Laughlin Elkind (Flickr: Salvador da Bahia) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Praia da Barra - Karneval na pláži
Praia da Barra – Karneval na pláži By Fabio Pozzebom/ABruploaded by Luan (Agência Brasil [1]) [CC BY 3.0 br], via Wikimedia Commons

Fotografie Antonella Veneriho

Zdrojwww.vice.com
SHARE