Poesía Mágica: Magické umenie s tajomstvom

Pri pohľade na tieto kresby si možno poviete, že ide o nejakú inováciu grafitov. Skutočnosť je však taká, že ide o umenie. Toto umenie má na svedomí zoskupenie známe pod názvom Boamistura. V skratke ide o tím piatich chlapíkov, ktorí začínali naozaj ako graffiti umelci. Neskôr pochopili, že môžu rásť a povýšiť svoju činnosť na umenie. Svoje štúdio majú v Madride, no na svedomí majú hneď niekoľko projektov po celom svete. Vrátane Južnej Afriky, Veľkej Británie, Gruzínska, Alžírska, Mexika, Nórska či Brazílie.

Práve tento projekt s názvom Poesía Mágica sa zrodil v uliciach chudobnej štvrte Vila Brasilandia, Sao Paulo. Chlapíci mali tú možnosť žiť u jednej z rodín a pri tejto príležitosti si všimli možnosť, ako prepojiť reálnu myšlienku s umením. Táto chudobná štvrť im poskytla nevídanú inšpiráciu. Úzke ulice a nepravidelné tvary budov im umožnili všetko lepšie cítiť a zamilovať si toto miesto. Štvrť je umiestnená v kopcoch a kaskádovité plochy či schodiská sú v tejto oblasti úplne bežné. To všetko videli aj umelci zo zoskupenia Boamistura.

Nápad máme. Realizácia bola ďalším krokom. Boamistura urobila z miestnych ľudí spoluautorov tohto nevšedného a výnimočného diela. Pomáhali im čistiť ulice a maľovať steny či chodníky. Ešte v roku 2012 takto vyzdobili 5 ulíc. Každá z malieb mala dĺžku asi 30 metrov. „Luz nas Vielas“ alebo svetlo v uličkách. Presne to je výsledný efekt toho, čo Boamistura priniesla do chudobnej štvrte (favely). Beleza – krása, Docura – milosť, Firemza – súdržnosť, Amor – láska, Orgulho – pýcha. Aj to sú slová, ktoré boli základným kameňom pre druh tohto umenia.

SHARE