Budúcnosť nositeľných zariadení

Nositeľné zariadenie pobúdajú na trhu už nejaký ten piatok a pomaly sa zmenili z okrajovej záležitosti na viac mainstreamovú. Príkladmi sú napríklad populárne fitness trackovacie zariadenia či chytré hodinky, viď Fitbit a Apple. Zatiaľ čo ich prítomnosť sa v blízkej budúcnosti nezmení, ich forma neustále podstupuje vývoju a rôznym transformáciám. Hádam najviditeľnejšie je to v športe, kde podoba týchto zariadení už ani zďaleka nie je vo forme náramkov či hodiniek. V americkom bejzbale športovci dokonca adoptovali chytré kompresné oblečenie a monitor srdcovej aktivity a v NFL zase zaviedli celoplošné sledovanie hráčov na všetkých 33 štadiónoch.

Technológia ako dôležitá súčasť športu

Riaditeľ technológii a inovácii pre olympijskú radu v USA, Mounir Zok, priznal, že nositeľná technológia rozhrávala dôležitú úlohu na posledných olympijských hrách v Riu. USA vyhralo 121 medailí, čo je o 18 viac ako na predošlých hrách v Londýne.
Výhodou týchto zariadení je to, že športovci nemusia podstupovať výskumom v laboratóriách ale priamo na ihrisku. Pre nich to znamená prirodzené prostredie a väčšiu slobodu, a pre vedcov zase viac užitočných dát.

Súčasné problémy

Nositeľné zariadenia majú ale aj svoje nevýhody, a to konkrétne ich viditeľnosť. Napríklad, náramok Whoop basketbalistu NBA z tímu Cavaliers prilákal nechcenú pozornosť tých zhora a ako výsledok bol hráč suspendovaný. Ďalšou nevýhodou je aj nosenie týchto zariadení na zápästí. Meranie tepu na tejto časti tela nebude nikdy tak presné ako priamo na hrudi. Podobne, umiestnenie akcelerometrov na okrajových častiach tela prináša nepresné výsledky. Väčšina fitness náramkov sa dá ošialiť mávaním ruky a prekonanie 10 000 krokov za deň potom stráca na dôležitosti.

Náramok
Náramok

Budúcnosť nositeľnej technológie

Riešením týchto problémov by mohla byť zmena formy z viditeľnej na neviditeľnú. Ak by sa dala technológia implementovať napríklad do oblečenia, tak by sa senzory dostali bližšie na k správnym miestam a zároveň by nepriťahovali toľko pozornosti. Diváci by tak mohli naďalej sledovať aktuálne výsledky obľúbených športovcov a tí by sa mohli lepšie sústrediť na hru, nech už to je čokoľvek.

Takáto vízia nie je nepredstaviteľná. Práve naopak, pomaly sa už stáva skutočnosťou a momentálne sa dá na trhu nájsť niekoľko zariadení, ktorých prítomnosť je prehliadnuteľná. Značka Under Armour napríklad integrovala krokomer priamo do tenisky – bežci si tak na beh nepotrebujú zobrať telefón a batéria vydrží viac ako životnosť tenisky.

Teniska Under Armour
Teniska Under Armour

Aplikácia podobnej technológie na rôzne časti ľudského tela otvára pre technologické firmy nové možnosti. V budúcnosti sa nositeľné zariadenia pravdepodobne stanú na prvý pohľad úplne neviditeľné a športovci ich nebudú počas podávania výkonu ani vnímať. Na druhej strane, ich presnejšie umiestnenie na tele prispeje k presnejšiemu meraniu dát a obe strany tak budú výherné – spotrebitelia/športovci a aj vedci.

SHARE