Ako zvládať jazdu v kolónach?

Ani jeden vodič nie je z nich nadšení, ale predsa sa im niekedy nemôže vyhnúť. Reč je o kolónach, ktoré vznikajú už aj v menších mestách. Jazdí viac áut ako kedysi a cesty nie sú stavané na taký nápor motorových vozidiel. Ako ale zvládnuť jazdu v kolónach?

Zachovajte pokoj

Jazdu v kolónach zvládnete jedine vtedy, ak zachováte pokoj. Bude to ťažké, nakoľko určite sa niekam ponáhľate a nemáte čas posúvať sa krokom. Upokojte sa, zhlboka sa nadýchnite, potom vydýchnite a rýchlosť jazdy prispôsobte aktuálnej situácii. Teda ak nechcete byť odtiahnutí blízkou odťahovou službou.

Predvídajte situáciu

Keď ste v kolóne, rozhodne prudko nepridávajte a hlavne nezabudnite držať nohu na brzdovom pedáli, keď stojíte. Ľahko by sa totiž mohlo stať, že narazíte do predchádzajúceho vozidla a spôsobíte mu škody. Predvídajte situáciu. Myslite na to, že ste v kolóne a príliš prudký rozbeh si dovoliť nemôžete. Ak máte pocit, že vaše auto pokrivkáva, opýtajte sa mechanikov, čo to spôsobuje. Ten vám pravdepodobne odporučí nastavenie geometrie. Ak sa vám dá, vyhýbajte sa úsekom, o ktorých viete, že sa na nich v konkrétnych časoch tvoria rozsiahle kolóny. Kolónam sa úplne nevyhnete, ale ak sa budete správať disciplinovane, nebudete predbiehať a nebudete zasahovať do druhého pruhu, situáciu zvládnete ľavou zadnou.

SHARE