Objavujeme medovinu

Medoviny
Medoviny

Medovina ako kvasený nizkoalkoholický nápoj je pripravovaný z medového roztoku. Svoje historické počiatky zažila už v Egypte, Grécku a aj Ríme. Rovnako opojná boja i pre nás Slovanov. V období kráľovských miest bola priebojníkom v oblasti výroby medoviny Levoča.

Kto už ochutnal medovinu poznal jej opojnú sladkú chuť, buď ako tradičnú, v kombinácii s bylinami, alebo aj ovocnú. Tradičná medovina je vyrobená z medu a vody bez pridávania ďaľších chutí. Teda jej chuť je čisto podľa medu, z ktorého je vyrobená. Je najcennejšia, pretože je najprirodzenejšia a bez vedľajších chutí.

Bylinná medovina sa vyrába s prídavkom bylín a korenín. Ich chuť je priamo ovplyvnená množstvom bylín, ktoré obsahuje. Výrobcovia využívajú byliny ako je mäta, škorica, klinčeky, muškátový orech, chilli, zázvor, alebo pomarančová kôra a iné.

Ovocná medovina je medovina, ktorá je vyrábaná s prídavkom ovocia, či štiav. A práve ovocie a šťavy podporujú kvasný proces a dodávajú medovine živiny.

Slovensko je známym výrobcom medoviny s vynikajúcou kvalitou. Medovina zo Slovenska je vysoko oceňovaná a o tom i svedčia ocenenia od svetovej včelárskej federácie Apimondia.

Medzi medovinami sme našli aj skvost. Ide o produkt Včelovina, ktorá pochádza spod Smolenického zámku. Včelovina, ktorá sa vyrába pod Smolenickým zámkom kvasí v teplotách okolo 17 0C.

Výroba je o niečo náročnejšia, odmenou je však včelovina so zachovaným charakterom medu. Medovina ako taká je často vyrábaná z jedného druhu medu. Včelovina sa vyrába z troch druhov medu v špeciálnom pomere.

Keďže ide o prirodzenú chuť Včeloviny je možné ju podávať pri izbovej teplote, ale aj vychladenú na 12 0C, alebo aj zohriatu na 550C, ale zohrievajte iba aktuálne množstvo a určite nie na viac ako 600C, pretože sa znížia jej charakterové vlastnosti.

SHARE