Nepoznané tradičné špeciality Slovenska

Klobásy
Klobásy

Vo východoslovenskej dedinke zvanej Helcmanovce, v „Sele“ pripravujú na Prvý sviatok vianočný a niektorí na Nový rok, a aj na Veľkonočný pondelok tradičné „Gruľanyky“ s klobáskou a údenými rebierkami. Klasické „Gruľanyky“ sa pripravujú zo zemiakového cesta ako lokše, avšak sú v priemere väčšie a po upečení sa premastia masťou. Poukladajú sa na seba a nakrájajú sa na cípy. V deň podávania sa prihrejú a jedia sa s už spomínanými klobáskami a údenými rebrami. Údené rebrá sa najskôr narúbu deň vopred a namočia sa do vody na skoro celú noc. Potom v to ráno, teda v ten deň, keď sa majú konzumovať, tak sa voda vyleje a rebrá sa podlejú cca 2 dcl vody, niektorí dávajú viac, niektorí menej a hodinu a pol skôr sa dajú na piecku, kde sa pod pokrievkou dusia. V polovici dusenia sa pridajú kolieska nakrájanej klobásky, ktoré pustia šťavu. Občasne premiešame. Pýtate sa ako vieme, že je jedlo hotové? Hotové a pripravené na stôl je v momente, keď sa mäsko z rebier samo oddeľuje od kosti. Keďže ide o veľmi sýte a slanšie jedlo konzumujú ho v tejto dedinke iba vo výnimočných sviatočných dňoch, ako je napríklad „Vilija“.

Na Slovensku a špeciálne na východe je takýchto tradičných netradičných špecialít oveľa viac. Už vo vyššie spomínanej dedinke pripravujú na Veľkú noc Paschu. Tú však pripravujú aj v okolí Bardejova a Svidníka. V tejto oblasti je ako súčasť slávnostnej večere i „máčanka“. Východ Slovenska je na takéto jedlá pomerne zvyknutý. Pri svojich potulkách Slovenskom, respektíve v okolí Trnavy som sa pýtala na ich tradičné netradičné jedlo. Teda na niečo čo pripravujú „iba“ tam. Nedostala som veľmi uspokojivé odpovede a preto som sa pustila do hľadania, pretože táto oblasť mi prirástla k srdcu. A narazila som na „Scískance“, ktoré sa rovnako ako „Grulanyky“ pripravujú zo zemiakového cesta a príprava je podobná lokšiam, respektíve počiatočná. Cesto sa jednotlivo rozvaľká na priemer lokše, avšak sa hneď omastí a posolí a zvinie sa ako palacinka, potom sa však z jednej strany a aj z druhej strany prehne navrchu smerom dovnútra, pričom takto vytvoríme tradičný tvar. Takto na plechu sa ešte omastia, posolia a posypú aj rascou. Potom sa v rozohriatej rúre pečú dozlatista. Tento tradičný netradičný pokrm mňa osobne „dostal“, pretože mi v mnohom pripomenul môj kraj, ale nestratil svoju vlastnú identitu.

Predstavili sme Vám na našej stránke dva tradičné pokrmy, ktoré sú netradičné zároveň. Veríme, že po celom Slovensku existuje viac takýchto pokrmov.

SHARE