Gastronomické festivaly v Košickom kraji

Trhy pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach
Trhy pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach

Krásnou trádíciou v Košiciach je Gurman fest, ktorý bol posledný krát situovaný do mestského parku, ktorý ponúka návštevníkom ideálny priestor. Návštevníci Gurman festu každoročne ochutnajú jedlá ako husacinka, guľáš, ryby, hamburgery, ale sú aj milé prekvapenia v podobe aperitívov, či vín, alebo aj noviniek.

Milo prekvapí vždy program celého Gurmán festu, ktorý sa tradične nesie duchom kulinárskych špecialít, ich príprav, či handmade výrobkov. Každý návštevník si na tomto tradičnom gastronomickom festivale v Košiciach nájde niečo podľa chuti. Mňa naposledy nadchol Levanduľový sirup.

Margecanské fajnoty je ďaľším gastronomickým festivalom v Košickom kraji, ktorý reprezentuje tradičné ľudové jedlá z tohto a iných krajov. Hlavne teda prezentuje dolný Spiš. Postupne nadobúda medzinárodný rozmer a tradíciu. „Fajnoty“, respektíve tradičné jedlá nám kysnú, varia sa, či pečú pred očami. Centrum dedinky je ako jeden veľký hodovací stôl plný „fajnôt“. Chystajú ich gazdinky z okolitých dedín, avšak popri dobrom jedle sa predstavia aj folklórne súbory.

Festival polievok v Košiciach je taktiež jedným z navštevovaných festivalov. Ponúka polievky rôznych krajín a chutí. Už šiesty ročník tohto festivalu predviedol návštevníkom rozmanitosť samotných Košíc.

Ide nie len o prehliadku polievok, ale aj kultúr národností a jeho prioritným cieľom je poznanie človeka človekom. Tak ako sú polievky prezentom jednotlivých kultúr, tak prezentujú aj jednotlivých ľudí. Tento rok bol podnetný a víťazom sa stala polievka s názvom Mexická jeseň, na druhom mieste bola Košická šampiónka a tretím miestom sa hrdí tradičná Rusínska mačanka.

Avšak svojou chuťou zaujala aj polievka s názvom Tekvicový sen jazerských žien. Festival prezentoval okrem pestrostí chutí i jednotlivé potraviny ako sú napríklad aj strukoviny. Pre nás zaujímavou alternatívou pre gurmánov bol Čardáš v srdci.

Málo známym malým festivalom sú aj Seľanské halušky v Helcmanovciach. Ide o miestny festival, kde sa koná súťaž vo varení a jedení halušiek, tento malý festival prezentuje dôvtip, um a pohostinnosť Hnileckej doliny. Veríme, že Vás tento malý prehľad festivalov nabudil a prídete sa pozrieť a ochutnať.

SHARE