Ryža trochu inak

Ryža
Ryža

Ryžu poznáme ako gastronomickú súčasť našej kuchyne. Niektorí obľubujú guľatú, niektorí dlhozrnnú. Avšak málokto vie, že ryža má viacero druhov, ale aj viacero chutí. Každý variant ryže sa hodí k inému typu jedla.

Obsahuje komplexné sacharidy a považujeme ju za mnohostrannú potravinu, pretože poskytuje až 85 % energie a má i nízky glykemický index a teda nekolíše hladinu cukru v krvi. Naturálna ryža má na stupnici od 0 do 100 GI 64.Obsahuje taktiež vitamíny skupiny B, minerálne látky, stopové prvky, ktoré sú hlavne fosfor, draslík a železo. Obsahuje aj kvalitné bielkoviny, avšak neobsahuje ani lepok a ani tuk. Nelúpaná ryža oproti lúpanej ryži obsahuje viac živín aj aj viac vlákniny a antioxidantov.

Ryžu delíme na guľatozrnú, krátkozrnú a dlhozrnú, pričom guľatozrná obsahuje viac škorobu a lepí sa. Práve preto sa z nej pripravujú nákypy, mliečne kaše, ryžové knedlíčky a sladké placky. Dlhozrná rzža je výborna na rizoto, prílohy, ale aj na samostanjé jedlá.

Naturálna ryža je naprírodnejšia a preto i najtmavšia. Nie je brúsená a zachováva si všetky minerály a vitamíny. Zo zdravotného hľadiska však musíme upozorniť, že bráni vstrebávaniu vápnika a železa a je potrebné striedať jej konzumáciu s iným typom ryže. Varí sa dlhšie a je i o niečo tvrdšia. Existuje mnoho odrôd ryže ako napríklad Arborio, Basmati, Carnaroli, Červená ryža, alebo aj Indiánska „divá“ ryža, Jasmínová ryža, či Nišiki. Pre naše oblasti nie je typické pestovanie ryže, avšak ju vedia oceniť najmä celiatici, deti a dospelí s traviacími problémami.

Zo zdravotných pozitív ryže je potrebné uviesť, že je vhodná pri žalúdočnej a žlčnikovej diéte, pri teplotách a zápaloch, zmierňuje hnačku a zápchu. Je vynikajúcou preventívnou potravinou pred obličkovými kameňmi.

Je vhodné konzumovať ryžu, ak si strážime hmotnosť, pretože pri varení sa trojnásobne zväčší a teda nasýti človeka aj pri polovičnom objeme. Je ideálna aj pri prípave jedál, ktoré konzumuje na jednom mieste viacero ľudí, bez toho, aby ste vedeli o ich ťažkostiach, pretože z nej sa dajú vyrobiť ryžové hody.

SHARE