Leo – hrdinský jazvečík

Jazvečík hrajúci sa s loptičkou
Jazvečík hrajúci sa s loptičkou

O jazvečíkoch je všeobecne známe, že sú to odvážne psy, ktoré sa nemajú problém pustiť aj do súbojov s väčšími psami. Taký bol aj Leo, ktorý svojou odvahou zachránil ľudský život.

Bol to obyčajný psík akého máte doma možno aj vy. Rád oddychoval so svojimi majiteľmi či sa naháňal za loptičkou. Jednu marcovú nedeľu v roku 2015 však začul výkriky, ktoré ho nenechali chladným a hneď vyrazil skontrolovať čo sa deje na jeho ulici. Výkriky patrili iba desaťročnej dievčine Nikoline Vučetić, ktorá sa v tento jarný deň vracala domov od kamarátky. Bezstarostná prechádzka sa však skončila útokom bulmastiffa, ktorý sa k nej znenazdajky prirútil a zahryzol sa jej do ruky. Veľký bulmastiff ňou metal po tvrdom chodníku až kým sa nezjavil Leo. Leo začal zúrivo štekať a útočil naňho až sa mu nakoniec zahrýzol do nohy. Bol to súboj maličkého Lea proti obrovskému bulmastiffovi. Bulmastiff zaskočený Leovým útokom pustil dievčinu, ktorá stihla ujsť do bezpečia a obrátil svoju pozornosť na Lea. Napriek jeho odvahe však proti bulmastiffovi nemal šancu ten ho veľmi škaredo zranil a ani rýchly zásah okoloidúcich, ktorí boj ukončili a Lea odviezli k veterinárovi mu nepomohol. Leo po dvoch dňoch svoj boj prehral.

Hrdina Leo

Všetkých z okolia Leova smrť veľmi zasiahla. Bol to veselý psík, ktorého mali všetci radi. Aj majiteľ bulmastifa bol touto udalosťou poznačený a svojim susedom a rodičom malej Nikoliny sa ospravedlnil a ponúkol odškodné, ktoré odmietli. Príbeh malého hrdinu sa však v celom Pančeve (Srbské mesto, kde sa udalosť stala) šíril veľmi rýchlo. Ľudia nechceli aby táto udalosť upadla do zabudnutia a tak sa zrodil nápad postaviť Leovi sochu.

Socha jazvečíka Lea
Socha jazvečíka Lea
Source: Leo

Viac ako 50 obyvateľov tohto malého srbského mestečka urobilo zbierku na materiál a výroby sochy sa zadarmo ujala sochárka Svetlana Kerović Deranić. O rok neskôr tak mohol byť odhalený v pančevskom parku pamätník, ktorý udalosť pripomína.

Na pomníku je nápis:

Malému hrdinovi s veľkým srdcom

VIAwww.nydailynews.com
SHARE