Pripravte si domáce mandľové maslo

Mandľové maslo
Mandľové maslo

Mandľové maslo je nepochybne najlepším typom orechového masla hlavne z dôvodu ideálneho zloženia jednotlivých druhov zdravých tukov a ich vzájomných pomerov. Mandľové maslo je relatívne drahá záležitosť, kde aj tak nemáte istotu, aké orechy sa na výrobu použili. Mandľové maslo si viete vyrobiť aj doma a to celkom jednoducho a za menej peňazí. Nie sú v ňom samozrejme pridané žiadne éčka, obsahujú 100% mandlí a môžete ho dochutiť podľa svojho uváženia napr. soľou, ale aj kokosom a inými potravinami.

Ingrediencie na prípravu 400g mandľového masla:

  • 500g BIO mandlí

Áno správne, na prípravu mandľového masla nepotrebujete nič len čisté mandle. Môžete zvoliť lúpané alebo nelúpané, voľba je na vás.

Príprava:

  • mandle vysypte do mixéra – najlepšie vysoko-otáčkového. Ak mixujete v bežnom mixéri, doba mixovania je približne 25 minút. Vo vysoko-otáčkovom 1500W mixéri (typu Vitamix) ho rozmixujete približne za jednu až dve minúty.

 

  • zapnite mixér na plný výkon a mandle sa snažte neustále zatláčať smerom k nožom mixéra pomocou tyče, ktorá by mala byť ako príslušenstvo mixéra

 

  • po niekoľkých minútach začnú mandle naberať konzistenciu masla, treba len vydržať a ďalej mixovať
  • mixujte až kým z mandlí neostane krémové maso

 

Maslo môžete skladovať bežne v kuchyni alebo špajzi. Nemusíte ho dávať do chladničky, kde zbytočne stvrdne. Trvanlivosť má niekoľko mesiacov, práve z dôvodu vysokého obsahu zdravých tukov. Môžete ho použiť na pečivo, do kaší, smoothie alebo jesť mojou obľúbenou metódou – priamo lyžicou.

Príprava 400g mandľového masla ma vyšla finančne na cca 10,80 Eur, keďže 100 gramové BIO mandle som kúpil v obchode za 2,19 Eur. (samozrejme, ak nepreferujete BIO, môžete kúpiť aj lacnejšie konvenčné mandle) .Pre porovnanie – BIO 400g mandľové maslá sa pohybujú na internete v rozmedzí 13-20 Eur, takže som aj niečo ušetril. No pocit, že si niečo pripravíte sami doma a viete, čo je vnútri je na nezaplatenie 🙂

Dobrú chuť!

SHARE