Ako sa stravovať, aby vás nebolievalo brucho?

Na bolesti brucha sa sťažuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku a čo je horšie, pribúda aj počet malých pacientov. Bolesti brucha môže spôsobovať nepravidelná strava, nezdravá strava, ale dokonca aj celiakia, intolerancia laktózy a iné potravinové alergie. Ako sa teda stravovať, aby vás bolesti brucha trápi čo najmenej, najlepšie vôbec?

Doprajte si každé ráno zdravé raňajky

Aj vy sa ráno vyhýbate raňajkám, alebo si ako prvé ráno doprajete šálku kávy? V tomto robíte chybu! Raňajky sú pre vás veľmi dôležité, preto vám radíme – jedzte každý deň zdravé raňajky bohaté na vlákninu a potrebné vitamíny. Jedzte zdravé smoothie nápoje, doprajte si ovsené vločky, špaldové vločky a pite pravidelne kyslé mlieko.

Ráno nalačno vám odporúčame vypiť vždy pohár čistej vody, potom raňajky a až pol hodinu po raňajkách kávu. Ak ráno nestíhate vypiť kávu, nalejte si ju do veľkého KeepCupu, ktorý vám udrží kávu teplú aj niekoľko hodín.

Vyhýbajte sa pečivu

Aj keď čerstvo upečenému pečivu dokáže len málokto odolať, vyhýbajte sa mu. Keď sa začnete vyhýbať bielemu pečivu, uvidíte, že bolesti brucha sa vám viac už nevrátia. Skúste si doma pekávať kvalitný kváskový chlieb, poprípade nahraďte pečivo a celkovo prílohy zeleninou a zeleninovými šalátmi. Delená strava vám pomôže schudnúť nadbytočné kilá, ale vám aj ukľudní váš podráždený žalúdok. Nejedzte ani tmavé pečivo a keď tak len to kvalitné poctivé a zdraviu neškodlivé, pretože nie všetko tmavé pečivo je aj zdravé.

Povedzte STOP sladkostiam

Ak sa chcete vyhnúť silným bolestiam brucha, nejedzte sladkosti. A keď tak, doprajte si zdravšiu variantu sladkostí – jedzte med, slaďte steviou a namiesto mliečnych a bielych čokolád jedzte kvalitné BIO čokolády, ktoré navyše vášmu žalúdku neuškodia. Samozrejme, jedzte ich s mierou.

Ak chcete zdravý žalúdok, vyhýbajte sa alkoholickým nápojom a z alkoholu si doprajte tak maximálne trošku vína a piva. Nejedzte pečivo, sladkosti a raňajkujte pravidelne. Do svojho jedálnička zahrňte veľa ovocia a zeleniny. Uvidíte, že keď sa týchto rád budete držať, žalúdok bude v poriadku. Ak sa predsa len objavia problémy – začnete príliš chudnúť, poprípade rapídne priberať, zájdite k lekárovi. Ten vám spraví potrebné testy.

SHARE