5 spôsobov ako sa prirodzene starať o chrup vášho psa

Žuvacia hračka
Žuvacia hračka

Máte doma psíka a trápi vás otázka, či sa o neho dostatočne dobre staráte? Skúste sa zamyslieť a vymenujte si všetky oblasti, ktorých sa to týka. Starostlivosť o domácich maznáčikov si vyžaduje veľa času a pozornosti. Netreba zabúdať i na ich zdravý chrup a prispôsobiť tak ich opateru.

Našich štvornohých miláčikov takisto trápi zubný povlak a zubný kameň. Tu sa možno odrazí správny prístup a zodpovednosť majiteľa. Zapáchajúci psí dych a nerovnako farebný chrup sú často dôsledkom zanedbávania zubného zdravia.

Udržiavanie čistoty zubov je nevyhnutné, no nebojte sa, nie je to vôbec zložité! Majitelia síce obvykle siahnu po klasických výrobkoch a kozmetických prípravkoch, no vieme, že prvoradým krokom je – dostať z papule psa všetky neprirodzené predmety a nečistoty. Verte, že prirodzenou cestou to bude jednoduchšie. Inšpirujte sa nasledujúcimi možnosťami.

1. Dajte mu hračku

Psie „žuvacie hračky“ sú úplne skvelou voľbou na to, aby si vaše šteňa ale i dospelý pes očistil svoje zuby. Väčšinou sú navrhnuté tak, aby so svojimi drážkami a pätkami  vytvárali masážny pocit. Ak budete sledovať svojho psa s tzv. žuvacou hračkou v jeho ústach, uvidíte, ako veľmi si užíva tento pocit. Má skvelý masážny účinok ba dokonca zbaví všetky zvyšky jedla a lepkavý povlak zo zubov a navyše stimuluje priaznivý prietok krvi do ďasien.

Žuvacia hračka
Žuvacia hračka

Taktiež všetky ostatné prírodné „žuvacie hračky“ z gumy, ktoré sú navrhnuté na čistenie zubov vašich psov sú jednou z tých najlepších volieb. Vyberte rôzne kaučukové kefky alebo čistiace gule, ktoré zoženiete v rôznych veľkostiach. Niektoré sú dokonca naplnené čerstvou vôňou mäty, ktorá zaručene i osvieži dych vášho psa.

2. Dajte im pochúťku

Vezmite svojho psa na prechádzku alebo ho naučte zopár nových trikov. Samozrejme nezabudnite na odmenu! Obľúbenými pochúťkami za dobre odvedený tréning sú nejaké malé maškrty, ktoré majitelia zbalia do vrecka. Je všeobecne známe, že sladké chuťovky nie sú vhodné pre zdravie vášho chlpatého člena rodiny, zvlášť nie pre jeho chrup! Skúste zvoliť zdravšiu alternatívu a dajte im ochutnať ovocie a zeleninu, ktoré zaručene nechávajú zuby čisté, napr. kúsky mrkvy, jablka alebo tekvice. Dnes sú špeciálne spracované sušené jedlá vo forme špeciálnej psej maškrty.

Ďalšou skvelou maškrtou za dobrý tréning, ktorá môže udržať čistou chrupu a zbaviť sa slizu a zubného povlaku sú mrazené, sušené mäsové chuťovky. Niektoré firmy produkujú výrobky zo 100%-ným obsahom mäsa a vyrábajú ich s láskou pre vašich štvornohých miláčikov. Vyskúšajte ich!

3. Dajte im „mäsové žuvačky“

Hľadáte vhodné malé občerstvenie pre vášho psa? Vyššie uvedené ovocno-zeleninové sušené pochúťky sú skvelé a zdravé, no je pravda, že nie každý psík tomu príde na chuť. Pre nich skúste zaobstarať jedlé žuvačky, ktoré okrem udržiavania čistých zubov a celkového prečistenia chrupu dokážu aj dostatočne zabaviť zubného povlaku vaše šteňa ale i dospelého psa. Navyše majú skvelú vôňu, ktorej určite neodolajú.

Ďalšou alternatívou žuvačky môže byť opäť sušené mäso, konkrétne sušené prasiatko, hovädzie uši, alebo tradičné dentálne tyčinky. Majitelia najviac preferujú špeciálne tyčinky, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt a sú najvhodnejšie pre udržiavanie čistého chrupu.

Psík a žuvacia hračka
Psík a žuvacia hračka

4. Dajte im kosti

Surové kosti sú všeobecne akceptované ako veľká metóda určená pre čistenie psích zubov. Teóriou je, že pokiaľ pes prežúva, kosť mierne ošúchava zubnú sklovinu, odstraňuje povlak a uvoľňuje zubný kameň. Okrem tejto čistiacej schopnosti zubov dodávajú kosti aj výživu pre telo vášho psa. Navštívte teda najbližšie mäsiarstvo a kúpte svojmu psovi poriadnu kosť. Dávkovať mu ju môžete aj 2-3krát týždenne.

Psík s kosťou
Psík s kosťou

5. Kŕmte ich chutným a kvalitným jedlom

Svieža strava kvalitného mäsa a určitého množstva zeleniny vedie čo najmenšiemu znečisteniu a tvorbe zubného povlaku a zubného kameňa. Jedlo zamerané na vysoký obsah sacharidov prináša úplný opak, preto mnohí majitelia psov podporujú kŕmenie surovou stravou alebo aspoň zakomponujú prvky surovej stravy. Skúste to aj vy, určite tým prospejete celkovému zdraviu vášho psa.

Šteniatka pri miske s granulami
Šteniatka pri miske s granulami

Okrem týchto prirodzených typov pre čistenie každopádne zvážte aj manuálne čistenie zubov u vašich psov. Nie je to vôbec zložité, zaobstarajte si dvojitú zubnú kefku alebo originálnu zubnú kefku v tvare prsta, ktorú pohodlne  nasadíte na svoj prst a prirodzene očistíte zuby vášmu miláčikovi. Tieto kefky si viete vybrať v rôznych veľkostiach.

SHARE