Byliny a ich liečivá podstata

Žihľava
Žihľava by www.clanocky.sk is licensed under CC BY 2.0

Ak hovoríme o bylinách aj v liečivej podstate máme na mysli drobné zdravotné neduhy, ktoré sú chorobami zimných dní. Ide najčastejšie o kašeľ či prechladnutie, kde je fytoterapia na mieste. Liečba bylinkami je odpradávna úspešná. Vidíme ju aj v ľudovom liečiteľstve, ale i výskumy potvrdili liečivú silu bylín.

Ak hovoríme o liečbe rastlinami, môžeme povedať, že ide o starostlivosť o zdravie rovnako, ako pri klasickej liečbe, ale často ide hlavne o to, že rastliny v pôvodnej forme majú liečivé účinky s menším počtom nežiaducich účinkov. Pri písaní tohto článku, ale aj pri užívaní bylín vychádzame hlavne z ľudovej medicíny, teda zo skúsenosti a vedomostí našich starých mám, ktoré si ich odovzdávajú po stáročia.

Ide teda o fytoterapiu, liečbu bylinami. Za fytoterapeutické prostriedky považujeme najme také, ktoré pozostávajú z rastlín, alebo aj výťažkov, ako živice alebo oleje.

Pre menej závažné ochorenia sú nenahraditeľné. Ide hlavne o to, že aj doteraz známe postupy a liečivá vychádzajú z časti z fytoterapie. Napríklad kyselina acetylsalicylová sa využíva na tlmenie bolesti a znižovanie teploty pričom má protizápalové účinky. Je to derivát kyseliny salicylovej, ktorá sa nachádza v kôre vŕby bielej.

Liečiva sila rastlín, teda bylín sa využíva najmä pri dráždivom kašli, kde práve na začiatku vedia byť veľmi účinné. Napríklad pri suchom kašli je dobré využiť ibištek vo forme čaju, alebo čaj z divozelu. Na výborné vykašliavanie hlienu je dobré využiť silu čaju z fenikla, alebo aj tradičnú materinu dúšku.

Pri menštruačných bolestiach, alebo ochoreniach, ktoré sprevádzajú ženy počas celého života je výborná alchemilka. Alechmilka obyčajná je však i prírodné spazmolytikum, či metabolikum. Je nápomocná i pri vredoch predkolenia, ale aj pri liečbe iných chronických rán.

Takýchto príkladov je vo fytoterapii a farmakológii mnoho. Napríklad aj dráždivý kašeľ, horúčky, hnačky, či bolesti pri menštruácii často stlmime bylinnými čajmi, alebo prírodnými pastilkami či medom. Sú to len minimálne príklady využitia bylín a ich liečivej podstaty v súčasnosti.

SHARE