Román a láska v kuchyni

Román a láska v kuchyni
Photo by Brooke Winters on Unsplash

Existuje mnoho kníh, ktoré poukazujú na staré známe porekadlo, ktoré hovorí:“ láska prechádza žalúdkom“.
My môžeme parafrázovať toto porekadlo tak, že “ kuchyňou prechádza román a láska zároveň „. Kuchyne spájajú nie len ľudí, ale aj činnosti, ktoré boli donedávna oddelené.

Napríklad lásku k jedlu a fotenie jedál. Jednotlivé činnosti môžeme rozdeliť do tematických celkov, ktoré sú venované jednotlivým obdobiam, alebo aj jednotlivým činnostiam. Vznikajú tak recepty, alebo pochutiny, ktoré sú jedlými darčekmi.

Práve toto spojenie vzniklo na základe najrôznejších príležitostí, ako sú napríklad narodeniny alebo Vianoce. Práve ľudské vzťahy sa upevňujú radosťou radosť vzniká často na základe niečoho uvareného a od srdca darovaného.

Práve varenie a balenie darčekov pre svojich blízkych nás udržuje v tom, že „román“ a láska sa odohrávajú práve v kuchyni. Nemusíme teda pochybovať o tom, že práve s pomocou dokonalej kuchyne zvládneme darček na zjedenie pripraviť i sami doma a do posledného detailu. Jedlá pripravujeme s láskou a často i prvotným nápadom.

Typickým príkladom lásky v kuchyni je to, ak sa pri sporáku stretnú partneri, alebo manželia. Manželia, ktorí milujú nie len dokonale jedlo, ale jeden druhého. Často sú začiatky opatrné, ale časom sa partneri zlepšujú v kulinárskom umení. Spoznávajú nie len seba, ale i jedlá ktoré preferujú.

Zo začiatku to však nejde automaticky. Jeden druhého učia napríklad aj základy, ako je krájanie cibule. Neskôr sa však v kuchyni dopĺňajú a začnú ich baviť rýchle a svieže jedla. Často sa obaja partneri v prvom rade učia variť domáci vývar, či už slepačí, alebo zeleninový.

Taktiež spoznávajú tajomstvá svojej vlastnej kuchyne a ingrediencií, ktoré nesmú chýbať v ich spoločnej kuchyni. Pre niektorých je to maslo, pre niektorých cesnak a pre niektorých cibuľa.

Takto prechádza zmenou samotná kuchyňa, ale aj partneri. Teda Môžeme hovoriť o “ románe a láske v kuchyni“.

SHARE