Na vybavenie cestovného poistenia stačí pár minút. Ako na to?

Opaľovanie
Opaľovanie

Cestovné poistenie váš rozpočet nezruinuje, no úraz v zahraničí môže. Neriskujte a vybavte si poistenie do zahraničia, stačí vám na to internet.

Väčšina z nás už má predstavu, ako strávi tohtoročnú letnú dovolenku. Na možné riziká, ktoré tam na nás číhajú, však radšej nemyslím. Je to pochopiteľné, veď kto by chcel pri predstave o mori a pláži zároveň uvažovať nad nehodami, chorobami či dokonca úmrtím. Treba si ale uvedomiť, že či si už dovolenku naplánujete u susedov alebo niekde v ďalekej exotike, vždy vám hrozí nejaká neočakávaná situácia, ktorá váš relax dokáže zmeniť na nočnú moru.

Spoliehať sa iba na európsky preukaz poistenca odborníci jednoznačne neodporúčajú. Ten vám totiž bude nanič, pokiaľ vás s úrazom či chorobou prevezú do súkromného zdravotníckeho zariadenia. Všetky náklady za ošetrenie, liečbu či pobyt v nemocnici pôjdu v takom prípade výhradne z vášho vrecka. Preto je dobré si priplatiť a zaobstarať si celoročné cestovné poistenie, ktoré vás ochráni v prípade až nastane nehoda.

Nie je poistenie ako poistenie

Riešením, ako sa vopred pripraviť na takéto situácie, je cestovné poistenie. To vám nepreplatí len náklady spojené s ošetrením, liečbou či hospitalizáciou. V závislosti od poisťovne a balíka, ktorý si vyberiete, získate aj poistenie v prípade úrazu, zodpovednosti za škodu alebo poistenie batožiny, dokladov, prípadne právnej a technickej pomoci.
Poistenie navyše prináša i ochranu v rámci Slovenska, a to vtedy, ak sa vyberiete na lyžovačku či turistiku do našich hôr. V prípade potreby vám poisťovňa preplatí výjazd Horskej záchrannej služby či vrtuľníka. Samozrejmosťou každého cestovného poistenia by mali byť asistenčné služby. Vďaka telefonickej linke dostupnej nonstop máte za každých okolností k dispozícii profesionála, ktorý vám poradí ako postupovať a na čo v stresujúcej situácii nezabudnúť.

Výhodnejšie je celoročné poistenie

Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť na kratšiu dobu – v rozpätí od niekoľkých dní až niekoľkých týždňov. Druhou možnosťou je poistenie na celý rok. Pokiaľ okrem dovolenky cestujete mimo Slovenska pravidelne, napríklad na pracovné cesty či nákupy s rodinou, radšej siahnite po celoročnom poistení ako sme už uviedli.

Nemusíte tak vždy pri odchode do zahraničia uzatvárať ďalšiu a ďalšiu poistku. Podľa odborníkov na poistenie sa vám celoročné poistenie oplatí už aj vtedy, ak sa do cudziny v danom roku chystáte minimálne dvakrát. V mnohých poisťovniach je totiž tento typ poistenia cenovo výhodnejší alebo ponúkaný klientom s rôznymi bonusmi a zľavami.

Rozdiel môže byť aj v územnej platnosti. Krátkodobé cestovné poistenie zvykne byť obmedzené na Európu a niektoré ďalšie krajiny, pri celoročnom poisťovne automaticky ponúkajú platnosť na celý svet už v základnom balíku.

Uzavrite poistenie online

Čakanie v rade na pobočke poisťovne s cieľom zaobstarať si poistenie je už dávno prežitok. Vďaka moderným technológiám si dokážete uzavrieť poistku, nech sa nachádzate kdekoľvek na svete. Stačí vám na to internet a počítač alebo smartfón, prípadne tablet.

Ak ste sa teda doteraz uzatvoreniu poistenia vyhýbali z dôvodu, že jednoducho nemáte čas, verte, že cez online službu vám uzatvorenie poistnej zmluvy nezaberie viac ako niekoľko minút aj je navyše dostupná všade – 24 hodín denne, sedem dní týždni. Stačí navštíviť webovú stránku poisťovne a vyplniť potrebné údaje. Zmluvy a všetky dokumenty vám prídu na mail a vy ich tak budete mať stále poruke.

Pozor na nebezpečné WiFi siete

Aj napriek veľkému množstvu výhod, ktoré táto forma prináša, by ste na jednu vec nemali zabudnúť. Je rozdiel, ak poistenie riešite z domu či z práce, a ak ste si na poistku spomenuli napríklad až na letisku alebo v aute na diaľnici. V takomto prípade si totiž treba dať dobrý pozor na internetové pripojenie.

Odborníci určite neodporúčajú použiť nezabezpečenú sieť, napríklad v kaviarni či na čerpacej stanici. Využite na to radšej vlastné mobilné dáta, ak ich nemáte, uistite sa, že WiFi sieť je bezpečná. Vyhnite sa tak riziku zneužitia vašich osobných údajov hackermi.

Vyberajte dôkladne

Predstava, že si poistenie zaobstaráte z pohodlia domova alebo počas obednej prestávky v práci, je určite lákavá, najmä ak pred odchodom do cudziny rátate každú hodinu. Urobíte však lepšie, ak nepodľahnete pokušeniu a poistenie si „nevyklikáte“ za pár sekúnd bez dôkladného zváženia.

Dnes je na trhu množstvo poisťovní, pričom každá môže ponúkať iné poistné riziká vo svojich balíkoch, ale aj rôzne zľavy či bonusy za vernosť. Na porovnanie celkovej výhodnosti využite online porovnávače. Pozor si dajte aj na územnú platnosť vybraného cestovného poistenia, aby sa nestalo, že po odchode do cudziny zistíte, že vaše poistenie v danej krajine neplatí. Okrem toho sa zamerajte na poistné podmienky a najmä výluky z poistného plnenia.

SHARE